Spiga

Żółwi marsz do morza

Tysiące małych żółwi weszło, i to dosłownie, w dorosłe - morskie - życie. Na plaży w Meksyku całe ludzkie rodziny zebrały się, aby podziwiać zza czerwonej taśmy ten niezwykły spektakl. W tym samym czasie dziesiątki wolontariuszy z Puerto Rico zebrało się w żółwiej ochronce, aby pomóc maleńkich żółwiątkom w ich pierwszej i bardzo niebezpiecznej podróży.

Żółwia ochronka

Żółwia ochronka, znajdująca się niedaleko miasta Tonala w Chiapas, w południowej części Meksyku, co roku pomaga w ten sposób młodym gadom w pokonaniu obowiązkowej trasy z miejsca urodzenia na plaży do morza.

Dzięki angażowaniu ich do akcji, organizatorzy liczą na podniesienie ekologicznej świadomości mieszkańców. Niektórzy z nich niszczą bowiem żółwie jaja wierząc, że ich skorupy są skutecznym afrodyzjakiem.

Władze stanu Chiapas liczą, że akcje takie jak ta pomogą ożywić malejącą z roku na rok populacji tamtejszych żółwi.


Człowiek pielęgniarką gada

Praca wolontariuszy zaczyna się jednak na długo przed marszem na plaży. Wcześniej zbierają żółwie jaja z plaży na długości aż 100 kilometrów. Maleństwa wykluwają się zawsze pod koniec października i wypuszczane są do morza.

Dlaczego jednak walczy się o zwierzęta, skoro jest ich tak dużo? Niestety, zaledwie dwa czy trzy żółwie spośród każdej setki przetrwają w morzu do dojrzałego wieku, gdy będą zdolne do rozmnażania.


artykuł pochodzi z tvn24.pl

49%

W czasie Komisji Krajowej w Łodzi delegaci Niezależnego Zrzeszenia Studentów poparli inicjatywę przywrócenia ulgi 49% na przejazdy transportem publicznym dla studentów.

W sobotę 4.10.2008 r. podczas obrad Komisji Krajowej Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Łodzi działacze NZS-u postanowili poprzeć projekt Inicjatywy obywatelskiej, która ma na celu nowelizacje ustawy o ulgowych przejazdach w transporcie publicznym.

Rozpoczęto akcję zbierania podpisów pod projektem nowelizacji ustawy, który przywróci studentom ulge 49 procentową na przejazdy publicznymi środkami transportu. Każda komisja Uczelniana NZS-u będzie zbierała podpisy w swoim regionie i przesyłała do koordynatora z ramienia NZS-u.

Ta strona korzysta z Google Analytics