Spiga

W Ogrodzie Botanicznym w Brukseli zakwitł "trupi kwiat"

Kwitnie rzadko i krótko, ale gdy już zakwitnie wszędzie wokół unosi się zapach... gnijącego mięsa.


Dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum)

To największy na świecie przedstawiciel rodziny obrazkowatych (Araceae), jej kwiaty (a w zasadzie kwiatostany mogą mieć nawet 3 merty wysokości.

Cykl życiowy. Wypuszcza ona tylko jeden liść, wyglądający jak małe drzewko o wysokości do 7 metrów. Liść utrzymuje się przez 10-14 miesięcy, po czym więdnie i roślina wchodzi w okres spoczynku trwający od 3 do 12 miesięcy. Po okresie spoczynku roślina wypuszcza kolejny liść albo kwiatostan (nigdy naraz). Kwiatostan ma do 3 metrów wysokości, jest otwarty nie dłużej niż 3 dni. Zapach przypominający gnijące mięso przyciąga z daleka owady zapylające kwiaty. Amorphophallus titanum kwitnie pierwszy raz po 8-10 latach.


Ciekawostki.
* Grecka nazwa rośliny w dosłownym tłumaczeniu oznacza „wielki penis o dziwnym kształcie”. Amorphophallus titanum (ze starogreckiego: amorphos "bez formy, zniekształcony" + phallos "penis", titan "wielki").
* Roślinę odkryto w 1878 roku na Sumatrze. Pierwszy egzemplarz w Europie wyhodowano w Królewskim Ogrodzie Botanicznym w Kew w Londynie w 1889 roku. Lecz ze względu na "nieprzyzwoity" wygląd nie pozwalano kobietom na jego oglądanie.

Amorphophallus Titanum

0 komentarze:

Ta strona korzysta z Google Analytics