Spiga

350 mln euro na parkowe osiedle w Krakowie

Plany inwestycji wokół zalewu Zakrzówek, Kraków
autor koncepcji: Deńko i Piotr Nawara

Tereny wokół malowniczego zalewu w Krakowie ma zająć ogólnodostępny park z polem biwakowym, amfiteatrem, ściankami wspinaczkowymi i ekskluzywnymi mieszkaniami. Na urwisku ma pojawić się platforma widokowa, do której prowadzić będzie trzykilometrowa ścieżka obiegająca zbiornik.


Na dachach budynków wykończonych kamieniem i drewnem mają powstać tarasy roślinne, tak, by patrząc na osiedle z góry (np z platformy widokowej) można było zobaczyć zielone polany, a nie blokowisko.
Przed budynkami zaplanowano niejsce na prywatne ogrody mieszkańców, z którymi powiązane będą różnorodne sady owocowe - wiśniowy, jabłkowy czy gruszowy.


Portugalska firma Gerium dysponuje 30 hektarami, na których nie można nic budować. Miasto jest natomiast właścicielem kilku hektarów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową. Po wymianie na dzisiejszej działce gminnej Gerium zbuduje osiedle willowe, a na pozostałych 80 hektarach urządzi ogólnodostępny park.

Czas pokaże czy idylla się spełni i czy rzeczywiście powstanie cudownie zielone i ekskluzywne założenie parkowe, do którego będą mieli dostęp mieszkańcy Krakowa, którzy aktualnie obawiają się przekształcenia tego cichego zakątka w głośne i zatłoczone osiedle mieszkaniowe.

zdjęcia pochodzą z:
http://www.bryla.pl/bryla/1,85301,5048447.html

5 komentarze:

  Anna Boruch

29 marca 2008 14:34

interesujący pomysł, chociaż osobiście uważam że te budynki są po prostu koszmarne. i nie wyobrażam sobie indywidualnych ogrodów bardzo-ważnych-i-bardzo-zajętych ludzi którzy będą tam mieszkać. i publicznych sadów, chociaż idea piękna. Podsumowując, zastanawiam się czy projektanci nie przedobrzyli.

  Marlena Bondyra

30 marca 2008 13:57

Inna sprawa to to, że nikt (podobno!) nie przewidział tam miejsca na parkingi. A należy sądzić, ze, gdy wliczy się w tłoczność miejsca także ruch samochodowy, to zakątek w Krakowie przestanie być przytulny.

Linki do artykułów na temat Zakrzówka:
http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,35812,5009628.html
http://dom.gazeta.pl/nieruchomosci/1,73499,5001750.html

  Anna Boruch

31 marca 2008 13:27

jak to nie przewidzieli parkingów?! :| bosz... gdzie ci ludzi się chowali... kto ich uczył...

  Marlena Bondyra

31 marca 2008 19:50

Inaczej może... Wyczytałam, ze parkingi dla mieszkańców będą pod budynkami, ale (!) jeśli maja to być budynki max 4 piętrowe i to nie taśmowe bloki a coś w rodzaju domków, to ja nie wyobrażam sobie pomieścić tam samochodów...

A przecież nie są zaprojektowane jako takie parkingi naziemne ze względu na krajobraz. Może coś jest pod ziemią przewidziane - tego nie wiem.

  Anna Boruch

1 kwietnia 2008 22:10

może piętrowe... albo większe powierzchniowo od budynku na którym są... ale i tak.. dla mieszkańców - a co z innymi użytkownikami?

Ta strona korzysta z Google Analytics